Načítání obsahu...
O autorovi

O autorovi

Milan Dobeš

Milan Dobeš

Rodák z Přerova, který od vysokoškolských studií žije na Slovensku v Bratislavě. Koncem padesátých let 20. století se začal věnovat optickému umění, jakožto jeden z prvních autorů na světě. Jeho nezaměnitelné opticko-kinetické a světelně-kinetické objekty vzbudily v polovině šedesátých let zájem nejen v tehdejším Československu, ale především v zahraničí. Milan Dobeš v roce 1968 vystavil kolekci svých prací na světové výstavě moderního umění Documenta 4 v německém Kasselu. Ve své tvorbě se zabývá optickými kolážemi a reliéfy, vytváří opticko-kinetické objekty (např. sérii Pulzujících rytmů či Majáků), vytváří architektonické reliéfy, maluje. V grafické tvorbě využívá zejména techniku serigrafie. Je celosvětově uznávaným představitelem op-artu.

Tvorba

Milan Dobeš v roce 1968 vystavil kolekci svých prací na světové výstavě moderního umění Documenta 4 v německém Kasselu. Ve své tvorbě se zabývá optickými kolážemi a reliéfy, vytváří opticko-kinetické objekty (např. sérii Pulzujících rytmů či Majáků), vytváří architektonické reliéfy, maluje. V grafické tvorbě využívá zejména techniku serigrafie. Je celosvětově uznávaným představitelem op-artu. 

Op-art, někdy také známý jako optické umění, geometrická abstrakce nebo vjemová abstrakce, vznikl na konci 50. a počátku 60. let 20. století. Tento název se poprvé objevil v nepodepsaném článku v časopise Time v říjnu 1964. Následovala velkolepá výstava v Muzeu moderního umění v New Yorku v roce 1965, nazvaná The Responsive Eye (Reagující oko), jejím kurátorem byl William C. Seitz. V době výstavy se název Op- art již běžně užíval a rychle si našel cestu mezi veřejnost, takže návštěvníci přišli na vernisáž oblečení v jeho duchu a nový styl rychle ovlivnil módu, interiérový design a grafiku. Hlavními zakládajícími představiteli Op-artu, kteří se stali středem zájmu médií byli Američané Richard Anuszkiewicz (1930) a Larry Poons (1937-2009), Britové Michael Kidner (1917) a Bridget Riley  (1931) a Francouz maďarského původu Victor Vasarely (1908-1997).

Milan Dobeš